Ako mať zdravé a čisté zuby

Zdravý a žiarivý úsmev nám prináša do života veľkú radosť. Neobmedzuje nás v prejavoch emócií, a preto sa vďaka nemu môžeme smiať naozaj do sýtosti. Horšie je to však v tom prípade, ak náš chrup nie je práve ukážkový. Skrývame ho pred očami spoločnosti a spolu s ním aj náš úsmev. Ak nechcete byť limitovaní práve zubami, na zmenu nie je nikdy neskoro. Jej základom je poctivá a pravidelná ústna hygiena, ktorá aj vám zabezpečí zdravé a čisté zuby. A práve tie sú synonymom atraktívneho úsmevu.

Správna starostlivosť o ústnu dutinu je založená na pravidelnosti, vhodnej technike a používaní kvalitných dentálnych pomôcok. Táto kombinácia spoľahlivo odstraňuje zo zubov povlak, ktorého prítomnosť je predpokladom tvorby zubného kazu. Zubný kaz je tým vôbec najčastejším ochorením ústnej dutiny spôsobujúcim nielen bolesť, ale aj narušenie estetickej stránky a vitálnosti chrupu. Predstavuje zároveň jeden z hlavných dôvodov straty zubov, a preto musíme jeho vzniku zabrániť. Najefektívnejším spôsobom ako na to je dokonalá ústna hygiena.

Minimálne 2-krát denne

Ideálny model čistenia zubov je po každom jedle. Samozrejme, nie okamžite po ňom, pretože mnohé chemické látky obsiahnuté v strave spôsobujú krátkodobé a čiastočné zmeny vlastností zubnej skloviny. Medzi takéto potraviny patrí najmä citrusové ovocie, džúsy, kyslé nápoje či iné pochutiny s obsahom kyselín. Ak nie je možné zuby čistiť po každom jedle, odporúča sa prinajmenšom ráno po raňajkách a večer pred spaním po dobu troch minút. Dajte si záležať na tom, aby čistenie netrvalo nikdy kratšie.

Očistiť je potrebné každú jednu plôšku

Na efekt ústnej hygieny okrem jej frekvencie a trvania vplýva najmä použitá technika. Pred umývaním zubov si vždy ústa vypláchnite čistou vodou, čím z nich odstránite pozostatky jedla a zvyšky nápojov. Pri samotnom čistení nemôžete vynechať jedinú plôšku a kefkou musíte prejsť zuby nielen spredu, ale aj zozadu. Dávajte si však pozor na to, aby ste kefkou nevyvíjali príliš veľký tlak, ktorý by mohol poškodiť krčky zubov alebo ďasná.

Vibračná alebo rotačná technika

Medzi najpopulárnejšie spôsoby čistenia zubov patrí vibračná a rotačná technika. Pri vibračnej sa zubná kefka priloží k okraju zubu pod uhlom asi 45°, chvíľku sa ňou mierne vibruje, čím povolí zubný povlak a ten sa následne zotrie smerom od ďasna. Rotačná technika, ktorá je určená najmä pre „mladšie“ zuby, využíva na čistenie malé krúživé pohyby. Aby však bola naozaj účinná, hlavne predné zuby je potrebné čistiť jednotlivo. Pri oboch sa pri čistení postupuje sprava do doľava, pričom najskôr sa čistia vonkajšie plochy hornej čeľuste, neskôr vonkajšie plochy dolnej čeľuste a nakoniec všetky vnútorné a žuvacie plôšky.

Úspech ústnej hygieny tkvie aj v správnej kefke

Čistenie zubov by samozrejme nebolo možné bez správnej zubnej kefky. I keď každému vyhovuje iný typ, vo všeobecnosti je vhodná kefka s krátkou a menšou hlavou, vďaka ktorej dosiahnete aj ťažšie dostupné miesta. Kefka by zároveň nemala byť príliš tvrdá, aby pri čistení sama nepoškodzovala štruktúry zubu či ďasná. Zároveň nezabúdajte, že kefka má svoju životnosť a vymieňajte ju aspoň každé dva mesiace.

Čistenie zubov pre zdravé a čisté zuby